12 príznakov intolerancie lepku, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli

Jedným z najviac používaných prevzatých slov v oblasti stravovania je lepok (glutén). Takže poďme si o ňom niečo bližšie povedať.
Po prvé, lepok nie je to isté ako uhľohydráty. Lepok je proteín, ktorý sa nachádza v obilninách, hlavne v pšenici. Existujú chleby, cereálie a cestoviny, ktoré sú bezlepkové, takže ako sme už spomenuli, nemýľte si ho s uhľohydrátmi. Je dôležité, aby ste vedeli, čo je lepok v prípade, že ak trpíte jeho neznášanlivosťou, budete vedieť, ako sa mu vyhnúť.
Ľudia, ktorí trpia neznášanlivosťou lepku, majú ťažkosti s jeho strávením, čo spôsobuje, že telo nie je schopné vstrebať ostatné dôležité živiny z Vašej stravy. Neznášanlivosť lepku je spojená s mnohými zdravotnými ťažkosťami. Väčšinou je neznášanlivosti lepku venovaná pozornosť len vtedy, keď sa niekomu diagnostikuje celiakia, ktorá je vážnou formou neznášanlivosti lepku a môže viesť až k smrti. Milióny ľudí trpí miernejšou formou neznášanlivosti lepku, o ktorej ani nevedia.
12 príznakov, ktoré môžu znamenať, že trpíte neznášanlivosťou lepku:

 1. Tráviace problémy

  Najzreteľnejším znakom neznášanlivosti lepku sú tráviace problémy, ktoré sa dostavia po jeho konzumácii. Toto zahŕňa nafukovanie, plynatosť, bolesti brucha a kŕče v hrubom čreve.

 2. Výkyvy nálad

  Neznášanlivosť lepku môžu spôsobiť labilné emocionálne problémy ako depresiu, úzkosť a náhle radikálne zmeny nálad.

 3. Nepriaznivé účinky na mozog

  Neznášanlivosť lepku môže mať negatívne účinky na mozog ako závrat, nedostatok pozornosti, problémy s rovnováhou alebo mravčenie.

 4. Bolesti hlavy

  Neznášanlivosť lepku môže spôsobiť bolesti hlavy a migrény.

 5. Únava

  Ľudia trpiaci neznášanlivosťou lepku môžu zažiť neobvyklú únavu počas dňa, a dokonca aj počas toho, ako nerobia nič psychicky a fyzicky vyčerpávajúce.

 6. Autoimunitné ochorenia kože

  Neznášanlivosť lepku môže spôsobiť autoimunitné ochorenia ako ekzém a psoriázu.

 7. Fibromyalgia

  Podľa niektorých lekárov by fibromyalgia (bolesť kostí a slabosť), ktorá spôsobuje zápal a bolesť prakticky kdekoľvek na tele, mohla patriť medzi príznaky neznášanlivosti lepku.

 8. Hormonálna nerovnováha

  Ťažkosti so spracovaním lepku môžu spôsobiť problémy s nerovnováhou hormónov, ktoré majú za následok zhoršený PMS. Neznášanlivosť lepku môže taktiež spôsobiť nevysvetliteľnú neplodnosť.

 9. Keratosis Pilaris

  Neznášanlivosť lepku môže vyvolať vznik drsných hrbolkov na koži, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v okolí stehien, ramien a líc a sú známe ako Keratosis Pilaris. Toto sa stane vtedy, keď neznášanlivosť lepku poškodí žalúdok.

 10. Bolesť kĺbov a zápal

  Neznášanlivosť lepku môže spôsobovať časté bolesti kĺbov, zápal a opuch.

 11. Dopad na imunitný systém

  Keďže lepok ovplyvňuje tráviaci systém, ovplyvňuje tým aj imunitný systém, pretože 80 % imunitné systému sa nachádza v črevách.

 12. Zubné problémy

  Neznášanlivosť lepku môže viesť k zubnému kazu, prasknutému zubu a problémom s ďasnami. Všetky sú spôsobené zápalom v tele.

Testovanie na neznášanlivosť lepku nie je štandardné, pokiaľ nemáte rozvinutú celiakiu. Najúčinnejším spôsobom ako otestovať či trpíte alebo netrpíte neznášanlivosťou lepku, je jeho vylúčenie zo stravy. Venujte pozornosť označeniu potravín a hľadajte také, ktoré sú bezlepkové. Keďže bezlepková strava je rozšírená, nemali by ste mať problém tieto potraviny nájsť.

Ohodnoďte kvalitu