Vplyv ženšenu na Váš organizmus

Ženšen je veľmi unikátny a prospešný bylinkový liek, ktorý lieči mnoho zdravotných ťažkostí. Ženšen bol podrobne skúmaný a získal si takú obľubu u ľudí , že sa z neho stal prírodný všeholiek. Je známy hlavne pod názvom Všehoj ázijský, ktorý naráža na jeho liečivé vlastnosti. O zdravotných úžitkov ženšenu sa vie už minimálne 1000 rokov, a pôvodne pochádza táto rastlina z Číny. Avšak aj v Amerike sa vyskytuje pár jej druhov, ktoré sú taktiež veľmi prospešné, a dokonca ich preferujú aj niektorí Číňania.

Zdravotné úžitky Všehoja ázijského (ženšenu)

Jeho botanické meno je Všehoj ázijský, ale existuje približne 50 rôznych mien, pod ktorými je známy, najčastejšie sú to kórejský, ázijský alebo čínsky ženšen, závisiac od toho, kde rastie. Taktiež sa často nazýva pravý ženšen, aby bolo pre ľudí ľahšie odlíšiť ho od amerického alebo sibírskeho ženšenu. Doslovný preklad jeho názvu ‘Panax ginseng’ znamená všetko liečiaci koreň. Použitie ženšenu sa v Ázií datuje už 5000 dozadu, a táto rastlina patrí medzi najtradičnejšiu bylinku v čínskej tradičnej medicíne. Koreň ženšenu má tvar človeka.

Ženšen uvoľňuje stres

Ženšen pomáha uvoľniť telo a stimulovať nervový systém. Verí sa, že tým, ktorí ho konzumujú prinesie múdrosť, silu a dlhý život. 99 % svetových zásob tejto rastliny pochádza z Južnej Kórei, Kanady alebo Spojených štátov. Je to multimiliardový priemysel, a len v Južnej Kórei viac ako 1000 výskumníkov ročne venuje svoj čas jej výskumu a publikovaní štúdií. Ženšen je adaptogén, ktorý je prírodným liekom, vďaka ktorému sa človek stáva odolnejší voči psychickému a mentálnemu stresom, pomáha posilniť imunitu, nervový systém a endokrinnú sústavu. Taktiež dokáže predísť žalúdočným vredom, ktoré sú často spôsobené so stresom.

Ženšen podporuje náladu a dobrý mentálny stav

Ženšen dokáže pozdvihnúť náladu a celkové mentálne zdravie tým, že u náš vytvorí stav pokoja. Štúdia naznačujú, že ľudia, ktorí konzumujú ženšen majú lepší spánok, sexuálny život, viac energie a sú spokojnejší. Je taktiež užitočný pri liečbe depresii a úzkosti. Zloženie tejto byliny ju robí rovnako účinnú ako antidepresíva, pretože dokáže regulovať hladinu dopamínu, sérotonínu a noradrenalínu.

Ženšen dodáva energiu, silu a bojuje proti únave

Ak si chcete zvýšiť energiu, silu a prekonať únavu tak stačí, že užijete ženšen, keďže všetko toto patrí medzi jedny z jeho najznámejších úžitkov. Dokáže pomôcť aj ľudom, ktorí trpia chronickou únavou a aj tým, ktorí si chcú zvýšiť psychickú výkonnosť. Veľa ľudí si myslí, že najviac energie získajú z kávy, ale to nie je pravda. Energia a psychická výkonnosť získaná zo ženšenu je iná a dlhšie vydrží. Ženšen dokáže zvýšiť energiu a znížiť únavu aj u pacientov trpiacich rakovinou. Viac ako polovica ľudí, ktorá ho užíva potvrdila, že boli potom plný energie.
Ženšen Vám pomáha ostať mladými a Číňania veria, že vedie k dlhovekosti. Dokáže chrániť všetky hlavné orgány ako obličky, pečeň a srdce. Čo sa týka vzhľadu, dokáže zmenšiť vrásky a udržiavať pokožku zdravú. Zrýchľuje krvný obeh, čím umožňuje krvi dostať sa do orgánov efektívnejšie. Ženšen môže pomôcť mužom aj v boji proti plešateniu.

Ženšen zlepšuje pamäť a mentálny výkon

Ženšen dokáže chrániť mozgu a zlepšiť pamäť, predchádzať strate pamäti, a taktiež pomáha v boji proti mentálnemu úpadku, ktorý prichádza vekom. Posilňuje mozgu a pomáha s mentálnou činnosťou, ako aj so schopnosťou sústrediť sa. Vďaka jeho antioxidačným schopnostiam dokáže chrániť mozgové bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Štúdia preukázali, že užívaním ženšenového koreňa po dobu 3 mesiacov sa u ľudí trpiacich alzheimerom zlepšila mentálna výkonnosť, a u ľudí, ktorí prekonali mŕtvicu došlo k zlepšeniu pamäti. Kombinácia ginka biloba a ženšenu je skvelým doplnkom pre lepšie fungovanie mozgu, a taktiež má synergický vplyv, ktorý minimalizuje príznaky ADHD a zlepšuje krátkodobú pamäť.

Ženšen je prírodná viagra

Ženšen taktiež dokáže pôsobiť ako prírodný liek na zlepšenie sexuálneho života a zvýšenie libida u žien aj mužov. Čínska medicína ho považuje za prírodné afrodiziakum, ktoré dokáže pomôcť pri obnovení sexuálnej činnosti u mužov. Kórejský červený ženšen zase pomohol mužom trpiacich erekčnou dysfunkciou vo viac ako 60 % prípadoch. Tento prírodný liek dokáže pomôcť ženám bojovať proti nežiaducim príznakom menopauzy ako sú nespavosť, únava, depresia, úzkosť a nízke libido.

Ženšen pomáha u diabetikov regulovať hladinu cukru v krvi

Ženšen dokáže regulovať hladinu cukru v krvi, čo môže pomôcť pri zmenšení nábehu dvoch druhov cukrovky. Zvyšuje citlivosť inzulínu, čo pomáha cukrovke typu 1 aj typu 2. Ženšen taktiež chráni pankreas, čo pomáha pri normalizovaní produkcii inzulínu v prvom type cukrovky. Kórejský červený ženšen je najúčinnejší, ale pokiaľ beriete nejaké lieky na cukrovku, mali by ste sa najskôr poradiť s Vašim doktorom alebo si poriadne monitorovať hladinu cukru v krvi. Pokiaľ ste hypoglykemik, majte na pamäti, že ženšen znižuje hladinu cukru v krvi, a tak sa odporúča užívať ho spolu s jedlom.

Ženšen podporuje imunitný systém

Na zlepšenie imunity použite ženšen, pretože pomáha zvýšiť počet imunitných buniek v krvi. Ženšen môžete použiť aj ako prevenciu pred chrípkou alebo nádchou. Avšak ak už sa nimi nakazíte, pomôže Vám zmierniť príznaky a rýchlejšie vyzdravieť. Pokiaľ ho užívate pravidelne, zlepšuje efektívnosť vakcín, a dokonca pomáha zlepšiť imunitu ľudom trpiacich HIV alebo chronickou únavou. Taktiež pomáha pri fibromyialgii, a to tým, že zmierni nespavosť, úzkosť, bolesť a zápal.

Ženšen chráni pred rakovinou

Môže Vás chrániť pred viacerými typmi rakoviny, napríklad pred rakovinou pečene, pankreasu, pľúc, žalúdku a vaječníkov. Fajčiari, ktorí užívajú ženšen majú nižšie riziko trpieť rakovinou spojenou s fajčením ako tí fajčiari, ktorí ho neužívajú. U pacientoch trpiacich rakovinou prsníka sa preukázalo, že ženšen im zabezpečil lepšiu kvalitu života a predĺžil mieru prežitia. Pacienti trpiaci rakovinou si taktiež všimli, že užívanie ženšenu im zvýšilo apetít, ktorý kvôli chorobe stratili, a taktiež im to dodalo viac energie.

Ženšen Vám pomôže ľahšie dýchať

Ženšen je nápomocný pre lepšie fungovanie pľúc a dýchacej sústavy, a bežne sa používa aj pri liečbe chorôb súvisiacich s pľúcami. Pomáha zmierniť astmatické príznaky a zlepšiť príznaky spojené s chronickou obštrukčnou chorobu pľúc. Ak ho užívate spolu s antibiotikami na liečbu bronchitídy, antibiotiká Vám budú lepšie účinkovať.
Pokiaľ trpíte nejakou závislosťou, ženšen Vám pomôže zbaviť sa tohto zlozvyku tým, že zmierni úzkosť, ktorá prichádza pri zbavovaní sa danej látky. Taktiež je to skvelý liek na opicu.
Iróniou je, že Číňania začínajú preferovať americký ženšen. Pre prvých európskych osídľovateľov bolo veľké prekvapenie keď objavili, že táto rastlina rastie aj v severnej Amerike. Americký ženšen je známy ako Panaxquinquefolius. Má rovnaký botanický rod ako ten ázijský, ale je to iný druh ženšenu. Domorodý Američania ho používali ako liečivú rastlinu, a neskôr ho kvôli jeho liečivým úžitkom začali európsky usadlíci vyvážať. Po dve storočia bol vývoz ženšenu druhý najobľúbenejší produkt na vývoz, hneď po obchode s kožušinou.

Prečo Číňania uprednostňujú americký ženšen?

Číňania preferujú americký ženšen preto, lebo jeho zložky ho zároveň chránia, a tak ho robia účinnejším. Kedysi sa v Severnej Amerike pestovala obrovské množstvo ženšenu, ale teraz sa ho pestuje najviac v Kanade a Wisconsine, pretože majú na to lepšie podmienky.
Americký ženšen je veľmi podobný tomu ázijskému, avšak má lepšiu kvalitu pri zlepšovaní mozgovej činnosti. Okrem toho, Číňania pestovali túto liečivú rastlinu s viacerými prímesami a pesticídmi, čo ju mohlo značne poškodiť. A preto sú Číňania ochotní priplatiť si za pravý americký ženšen. Normy pre pestovanie ženšenu vo Wisconsine sú také prísne, že práve preto je pravý americký ženšen považovaný za najlepší na svete.

Americký ženšen – osvedčený podporovateľ mozgu

Viacero štúdií preukázalo, že americký ženšen funguje ako efektívny povzbudzovač mozgu. Tí, ktorí ho užívali, si už po niekoľkých hodinách všimli lepšiu mentálnu aktivitu. Pri výbere produktov vyrobených zo ženšenu si dávajte pozor na to, aby ste si poriadne prečítali zloženie, pretože obchodné reťazce často ponúkajú také produkty, v ktorých miesto ženšenu prevládajú iné potraviny, hlavne ryža a cesnak.

Sibírsky ženšen

Sibírsky ženšen nie je pravý ženšen, ale má k nemu veľmi blízko. Rozdiel je v tom, že obsahuje iné aktívne zložky. Má vlastné liečivé vlastnosti. Často sa využíva v Rusku, kde ho aj podrobne skúmali. Ruskí atléti ho používali v roku 1950 na zlepšenie fyzického výkonu. V USA nemôže byť sibírsky ženšen predávaný ako ženšen, pretože jeho pravý názov je Eleutherococcuenticosus, čo znamená, že má iný botanický rod a druhy. Avšak napriek tomu má podobné liečivé úžitky ako ženšen.
A na záver:
Ženšen je celkovo obdivuhodná bylina, ktorá dokáže pomôcť pri mnohých zdravotných ťažkostiach, čo sa už niekoľko tisícročí potvrdzuje. Sibírsky ženšen nie je naozaj ženšen, ale je rovnako efektívny. Americký ženšen je považovaný za najlepší druh ženšenu na svete kvôli jeho schopnosti zlepšiť výkonnosť mozgu.

Ohodnoďte kvalitu