Prečo by sme nemali piť z plastových fliaš

Určite s nami súhlasíte, že piť vodu z plastových fliaš je skôr zvykom ako nutnosťou. Vedeli ste však, že pravidelným pitím vody z plastových fliaš môžete poškodiť Vaše zdravie? Dôvodom je chemické zloženie plastu. Spodok každej fľaše obsahuje trojuholník s číslom v strede. Skontrolovaním tohto čísla si môžete overiť, ako moc je daný plast nebezpečný.

1 – PET alebo PETE – Tieto značky na fľašiach nás informujú o tom, že dané fľašky sú vhodné len na  jedno použitie, pretože vysielajú chemikálie, ktoré ovplyvňujú rovnováhu hormónov a ťažkých kovov.
2 – HDPE alebo HDP – Voda skladovaná vo fľašiach s týmto označením je najviac odporúčaná a najčistejšia.
3 – PVC alebo V – Fľaše s týmito dvoma označeniami vylučujú toxické chemikálie, ktoré ovplyvňujú ľudské hormóny.
4 – LDPE – Tieto plasty nemôžu byť použité na výrobu sáčkov alebo fliaš, ale nevysielajú chemikálie do vody.
5 – PP – Ďalší “dobrý” plast bielej alebo priesvitnej farby, ktorý sa používa na balenie jogurtov alebo ako vrchnák na sirupoch.
6 – PS – Tento plast vylučuje karcinogénnu látku, a pritom sa bežne využíva na výrobu plastových pohárov na kávu a balenia na rýchle občerstvenie.
7 – PC alebo plast bez označenia – Tento plast je najhorším plastom v potravinárskej výrobe, ktorý vracia vylúčené chemikálie, pričom sa často  využíva na výrobu športových fliaš a misiek na úschovu jedla.