Zázračné účinky ananásu na Vaše zdravie

Napriek tomu, že ovisnuté prsia sú prirodzeným prejavom starnutia, nemusia patriť aj k Vašim starostiam. Jediné, čo musíte spraviť, je jesť viac ananásov. Podľa doktorov je ananás bohatý na antioxidanty, a okrem toho má aj protirakovinové vlastnosti. Ananás je obzvlášť prospešný pre ženy, keďže obsahuje látky, ktoré obnovujú pokožku a navracajú jej pružnosť. Toto je najviac viditeľné na ženských prsiach, ktoré vekom strácajú tvar. Fajčenie, nadmerné množstvo alkoholu a kávy môže tento problém ešte zhoršiť, ale ananás dokáže robiť zázraky a jeho výsledky si hneď všimnete.

Ako si pripraviť úžasný ananásový smoothie:

 • 1 šálku nadrobno nakrájaného ananásu
 • ¼ šálky ananásovej šťavy
 • ½ šálky jogurtu
 • ¼ šálky vody
 • 3 – 4 kocky ľadu

Tieto ingrediencie spolu rozmixujte a nápoj vypite ráno alebo pred jedlom.

Účinky ananásu:

 • Artritída: Keď ide o zdravotné výhody, ananás je najznámejší vďaka jeho schopnosti znížiť zápal kĺbov a svalov, hlavne tých, ktoré sú spojené s artritídou, chorobou, ktorá postihuje milióny ľudí po celom svete. Obsahuje vzácny proteolytický enzým, bromelaín, ktorý je známy tým, že dokáže rozložiť zložité proteíny, a má aj dôležité protizápalové úžitky. Tento enzým dokáže zredukovať príznaky artritídy.
 • Imunitný systém: Jediná porcia ananásu obsahuje 130 % dennej potrebnej dávky vitamínu C, čo z neho robí jeden z najbohatších a najchutnejších zdrojov kyseliny askorbovej. Úžitky vitamínu C sú všestranné, od redukovania chorôb až po zlepšenie imunitného systému tým, že povzbudzujú  činnosť bielych krviniek, a taktiež funguje ako antioxidant proti škodlivým vplyvom voľných radikálov. Škodlivé vedľajšie produkty látkovej premeny, voľné radikály, môžu poškodiť rôzne sústavy v tele a ich činnosť, a tiež premeniť zdravé bunky na rakovinové. Vysoký obsah vitamínu C v ananáse tvorí pred týmto skvelú ochranu.
 • Väzivo a bunky: Napriek tomu, že tento úžitok vitamínu C sa často neberie na vedomie, zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe kolagénu. Kolagén je nevyhnutný proteínový základ ciev, kože, orgánov a kostí. Vysoký obsah vitamínu C v ananáse podporuje hojenie rán, a chráni telo pred infekciami a chorobami.
 • Prevencia pred rakovinou: Ananás je priamo spojený s prevenciou pred rakovinou prsníka, ústnej dutiny a pažeráka. Okrem vysokého obsahu vitamínu C je ananás taktiež bohatý na rôzne antioxidanty, vitamín A, betakarotén, bromelaín, flavanoid , magnézium a superoxid dismutáza, dôležitú zložku, ktorá je extrémne účinná pri boji proti voľným radikálom, ktorý sú spojený s rôznymi typmi rakoviny.
 • Trávenie: Vysoký obsah vlákniny v ananáse je iný ako v ostatnom ovocí, pretože obsahuje aj rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu. Denná konzumácia ananásu Vás môže ochrániť pred niekoľkými zdravotnými problémami ako je zápcha, hnačka, podráždenie hrubého čreva, arterioskleróza, zrážanie krvi a krvný tlak. Vláknina uvoľňuje jedlu cestu tráviacim traktom, a taktiež podporuje uvoľnenie žalúdočných a tráviacich štiav, ktoré pomáhajú jedlo rozložiť. Okrem toho pomáha aj pri hnačke. Vláknina zlepšuje aj kardiovaskulárne problémy, pretože prečistí cievy od nadbytočného cholesterolu a odstráni ho z tela.
 • Kašeľ a nádcha: Nielen, že vitamín C podporuje imunitný systém, ale enzým bromelaín je taktiež prospešný aj pri znižovaní tvorby hlienov, ktoré vznikajú v dýchacom trakte pri infekcii alebo chorobe.
 • Kosti: Napriek tomu, že ananás nie je bohatý na kalcium, ktorý je často spájaný so silnými a zdravými kosťami, je bohatý na mangán, ktorý je taktiež minerál potrebný pre zdravie kostí, ich rast a obnovu. Mangán je vysoko obsiahnutý v ananáse, a jedna jeho porcia nám dodá viac ako 70 % dennej potrebnej dávky mangánu.
 • Ústa: Spolu s antioxidantmi, ktoré chránia pred rakovinou ústnej dutiny, obsahuje ananás aj adstringencium, ktorý posilňuje ďasná, a tým zabezpečuje aj zdravie zubov. Adstringencium pomáha pri posilnení tkanív, ktoré chránia pred vypadávaním zubov, vlasov a ochabnutí svalov alebo pokožky. Ananás je často odporúčaný ako prírodná liečba proti vypadávaniu zubov a krvácaniu ďasien.
 • Oči: Ananás je taktiež prospešný pre zrak, jeden zo životne dôležitých orgánov. V skutočnosti je ananás priamo spojený so zlepšovaním zraku a prevenciou pred typickými očnými problémami, ktoré vekom prichádzajú. Jedným z týchto problémov je makulárna degenerácia, ktorá postihuje mnoho starších ľudí, a ktorej sa dá predísť pomocou betakaroténu, ktorý sa v ananáse nachádza.
 • Krvný tlak: Ananás je skvelým zdrojom mnohých minerálov, a taktiež je bohatý aj na draslík. Je to jeden z potrebných minerálov v tele a jeho nedostatok môže viesť k mnohým zdravotným ťažkostiam. Draslík je ako vazodilátor, nerv, ktorý vyvoláva rozširovanie ciev a tým podporuje obeh krvi do rôznych častí tela. Keď sa cievy uvoľňujú, krvný tlak je znížený a tok krvi je menej obmedzený. To znamená, že zabraňuje tkanivám blokovať tok krvi a znižuje tvorbu povlaku v artériách a cievach. Toto nás dokáže ochrániť pred infarktom, mŕtvicou a arteriosklerózou.
 • Krvný obeh: Okrem prospešných vlastností draslíka môže ananás nášmu telu taktiež poskytnúť zásoby medi, ďalšieho potrebného minerálu, ktorý sa zúčastňuje mnohých enzymatických procesov v tele, a hlavne pomáha pri tvorbe červených krviniek. Vysoké množstvo červených krviniek zvyšuje zásoby kyslíka v rôznych orgánoch a umožňuje ich optimálne fungovanie. Zvyšuje poznávacie schopnosti, a tým chráni pred nervovými poruchami ako je demencia a alzheimer.
 • Varovanie: Okrem všetkých týchto zdravotných úžitkov, ktoré ananás poskytuje, je s ním spojené aj malé riziko. Bromelaín v ananáse je známy tým, že slúži na rozklad a trávenie ťažkých jedál. Avšak nadmerná konzumácia ananásu môže viesť k citlivosti pier, ďasien a jazyka. Bromelaín je silná chemikália, ktorá keď je konzumovaná v nadmernom množstve (presne ako vitamín C, pričom ananás obsahuje obidve tieto látky), môže viesť k “predávkovaniu” a spôsobiť zvracanie, hnačku a bolesti hlavy.  Taktiež sa zistilo, že bromelaín stimuluje menštruáciu, a preto by si mali tehotné ženy dávať pozor pri jeho konzumácií, aby nezjedli príliš veľké množstvo, čo by mohlo v ojedinelých prípadoch viezť dokonca až k potratu.