Každý pije jablčný ocot, mali by ste aj Vy?

Staroveké korenie – najstaršie známe použitie octu sa datuje viac ako 10 000 rokov dozadu, kedy sa využíval ako potravina a aj medicína – si v poslednej dobe užíva svoj skutočný návrat. Jablčnému octu, je ako ľudovému liečivu pripísaná liečba všetkého od chrípky až po bradavice. Niektoré jeho údajné úžitky sú síce nepreukázané, ale niektorí experti aj tak tvrdia, že pridaním malého množstva tejto kyslej tekutiny môžeme do nášho života priniesť pár zdravých úžitkov.
Tu je 7 zdravých úžitkov jablčného octu, ktoré sú podporené vedeckým výskumom:

 1. Udržiava pod kontrolou hladinu cukru v krvi

  Viaceré štúdia potvrdili, že jablčný ocot nám dokáže pomôcť pri cukrovke a regulácii cukru v krvi. Jeho pitie preukázalo zlepšenie citlivosti na inzulín, a to tak, že spomalilo rast hladiny cukru v krvi.

 2. Chráni naše srdce

  Japonský výskum preukázal, že jablčný ocot znížil krvný tlak u potkanov – ale tieto isté výsledky sa ešte musia preukázať u ľudí. (Vedeli ste, že jablko patria medzi ovocie, ktoré by sme mali zaradiť do stravy na podporu zdravého srdce?)

 3. Pomoc pri trávení

  Kvasené prísady ako ocot preukázali pomoc pri trávení tým, že podporujú rast zdravých črevných baktérií.

 4. Predchádza rakovine

  Toto tvrdenie je síce trošku prehnané, ale pravdou je, že jablčný ocot je bohatý na polyfenylén, ktorý pomáha bojovať proti oxidačnému stresu. Výskum preukázal, že jedenie potravín bohatých na antioxidanty môže znížiť riziko rakoviny, avšak nečakajte žiadny čarovný všeliek.

 5. Môže Vám pomôcť schudnúť

  Výskum je veľmi limitovaný, ale malé japonské štúdium publikované v Bioscience, Biotechnology, a Biochemistry zistilo, že ľudia, ktorí užívali jablčný ocot dvakrát denne po dobu 12 týždňov schudli o trošku viac ako ľudia, ktorí užívali vodu. Experti veria, že ocot môže povzbudiť gény, ktoré pomáhajú pri rozkladaní tukov. Ďalšie štúdium publikované v International Journal of Obesity zistilo, že chlipkanie jablčného octu môže potlačiť chuť na jedlo, čo však bolo spôsobené tým, že trpká chuť octu spôsobila u ľudí pocit nevoľnosti.

 6. Vyrovnáva pH hladinu

  Aj napriek tomu, že v tejto oblasti bol spravený len malý výskum, jeho zástancovia tvrdia, že jablčný ocot pomáha obnoviť zásaditosť v tele, ktorá dokáže zrýchliť metabolizmus, posilniť imunitu a spomaliť starnúci proces pokožky, vďaka čomu oddialite vráskavenie kože.

 7. Dokáže odstrániť zlý dych

  Antibakteriálne vlastnosti octu dokážu rozložiť povlak a zničiť baktérie, ktoré spôsobujú pach z úst. Dokáže dokonca odstrániť aj bolesť v hrdle.

Jedna vec, na ktorú by ste mali dať pozor pred tým, ako si nalejete pohár jablčného octu: Chuť octu môže byť ťažké prehltnúť, a tak ak chcete tento nápoj skúsiť, odporúčame Vám zmiešať 2 čajové lyžičky jablčného octu s vodou, medom alebo čerstvým ovocným džúsom. Zvoľte si mútnu, nefiltrovanú verziu octu, pretože práve tá je najúčinnejšia. Len si dávajte pozor, aby ste jej nevypite príliš mnoho. Nadmerné množstvo môže totiž poškodiť zubnú sklovinu alebo podráždiť pažerák, a to kvôli jeho vysokému obsahu kyseliny.